نکاتی در رابطه با مصرف گاز

نکاتی در رابطه با مصرف بهینه گازطبیعی

þ  نکته مهم: ایجاد گرمایش توسط وسایل گازسوز از نظر ایمنی و مصرف به دو بخش عمده تقسیم می شود که توجه به این نکته اساسی اهمیت بسیار زیادی دارد.

۱- وسایل گرمازای دودکش دار مانند، بخاری، شومینه، آبگرمکن و (موتور خانه شوفاژ)

در این قبیل وسایل به دلیل تولید گازهای سمی و کشنده در زمان احتراق، لازم است عمده توجهات به نکات ایمنی باشد و بعد از آن مسایل مصرف بهینه مد نظر قرار گرفته شود.

برای مثال: هنگامی که از بخاری استفاده می کنیم لازم است که اکسیژن کافی برای احتراق کامل گازطبیعی در فضای اتاق موجود باشد که دریچه کولر یا درز پنجره ها محل مناسبی برای ورود هوای تازه و اکسیژن مورد نیاز وسیله گازسوز می باشد.

بنابراین در این هنگام توصیه های مصرف بهینه جای خود را به توصیه های ایمنی می دهند اما در صورتی که از بستن دریچه کولر یا گرفتن درز پنجره ها اجتناب شده است، می توان جهت صرفه جویی در این موارد شعله بخاری یا وسیله گرمازای دودکش دار را کم نمود و درعوض از لباس های گرم تر و ضخیم تر برای حفظ دمای بدن استفاده کرد.

توصیه های مصرف بهینه هنگام استفاده از وسایل گرمازای دودکش دار:

þ با در نظر داشتن محل مناسبی برای ورود هوای تازه و اکسیژن یا نصب تهویه مناسب، از پوشش و پرده های ضخیم جهت جلوگیری از هدر رفتن گرما توسط پنجره ها استفاده شود.

þدمای مناسب و ایده آل بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتیگراد است. بنابراین، اگر در این دما نیاز به گرمای بیشتر احساس شد بهتر است از لباس های ضخیم تر و گرم تر برای افزایش دمای بدن استفاده شود. در این هنگام با نصب یک دماسنج در مرکز اتاق و به دور از پنجره، می توان دمای هوای اتاق را کنترل نمود.

þ مصرف گازطبیعی در شومینه بین ۳ تا ۴ برابر بیشتر از بخاری با همان بازدهی می باشد. علاوه براین، نیاز گازطبیعی به اکسیژن برای سوختن درشومینه ۴ برابر بخاری خواهد بود.

þبستن دریچه کولر تنها در صورتی توصیه می شود که محل مناسبی برای ورود هوای تازه در نظر گرفته شده باشد.

þ هنگام ترک منزل یا محل کار خاموش نمودن وسیله گرمازا ضروری است زیرا با این کار می توان در مجموع، حتی تا ۵۰ درصد مصرف گازطبیعی را کاهش داد.

þ اگر دمای هوای اتاق بیش از حد زیاد است باید به جای بازنمودن پنجره ها شعله وسیله گرمازا کم شود.

þ باز و بسته نمودن درب ورود و خروج اتاق تاثیر بسزایی در هدر رفتن گرمای محیط خواهد داشت، بنابر این بهتر است تعداد باز و بسته نمودن درب های ورود و خروج تا حد ممکن کاهش یابد. در ضمن،  باز ماندن درب ورودی اتاق موجب هدر رفتن گرما می شود.

þ بعضی مواقع می توان گرمای اتاق را از طریق انرژی ها ی طبیعی مانند گرمای خورشید تامین نمود. بنابر این هنگامی که دمای انرژی خورشیدی مناسب است بهتر است با کنار زدن پرده ها و خاموش نمودن وسایل گرمازا، انرژی گرمایشی طبیعی را به صورت رایگان و نامحدود در اختیار بگیریم. درواقع اگر در برخی از روزهای فصل زمستان احساس می شود که دمای هوا مطلوب است و نیاز به وسایل گرمازا نیست، تنها به این دلیل که فصل زمستان است و هوای بیرون سرد است نباید وسایل گرمازا را روشن گذاشت.

þبهتر است از وسایل گرمازا متناسب با ظرفیت مورد نیاز فضای اتاق استفاده شود. مثلا یک بخاری سایز بزرگ برای اتاق خواب کودک، بیش از حد استاندارد است و تنها موجب افزایش مصرف سوخت می شود.

۲-  وسایل گرمازای بدون دود کش مانند: شوفاژ و فن کوئل

نکته: بخاری های بدون دودکش به هیچ عنوان جزو این دسته به حساب نمی آیند.

این قبیل وسایل به لحاظ این که محل احتراقشان از محل استفاده آن ها جدا می باشد از ایمنی بیشتر و خطرات کم تری برخوردار هستند. زیرا معمولا موتورخانه این وسایل گرما زا، در زیرزمین منازل یا محلی خارج از منزل و محل کار در نظر گرفته می شوند که همین امر موجب کاهش خطرات گازطبیعی و افزایش ایمنی آن می شود.

بنابراین هنگام استفاده از این وسایل می توان با خیالی آسوده تر نسبت به وسایل گرمازای دودکش دار، توصیه های مصرف بهینه را مورد توجه قرار داد و از نهایت اصول صرفه جویی بهره برد.

توصیه های مصرف بهینه هنگام استفاده از شوفاژ و فن کوئل:

توجه: این نکات تنها در صورتی توصیه می شود که صرفا از شوفاژ و فن کوئل برای گرم کردن محل استفاده شود و هیچ گونه وسیله احتراقی مانند بخاری، شومینه و موتورخانه شوفاژ در آن مکان وجود نداشته باشد.

با نصب یک ترموستات در مرکز اتاق و تنظیم درجه آن مابین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتیگراد، دمای فضای اتاق به صورت استاندارد تنظیم خواهد شد.

درصورتی که هیچگونه وسیله احتراقی در اتاق وجود ندارد و تنها وسیله گرمازای آن مکان شوفاژ یا فن کوئل می باشد، می توان تمام محفظه های ورود هوا را مسدود نمود تا از هدر رفتن گرما جلوگیری شود.

فن کوئل و شوفاژ باید در مرکز اتاق و زیر پنجره نصب شوند تا هنگامی که هوای سرد از طریق پنجره  وارد اتاق می شود با حرارت وسیله گرمازا مواجه شود و دمای آن افزایش یابد.

ارگان ها و ادارات با نصب تایمر در موتورخانه وسایل گرمازا و تنظیم آن به گونه ای که نیم ساعت قبل از پایان ساعت کار، موتورخانه خاموش شود و یک ساعت قبل از شروع ساعت کار مجددا روشن شود، می توانند بیش از ۵۰درصد در مصرف گاز صرفه جویی نمایند.

عایق بندی لوله های آب گرم و تاسیسات شوفاژ و فن کوئل در خانه و ادارات نقش بسزایی در کاهش اتلاف انرژی خواهد داشت که باید این موضوع به شکل جدی و اصولی مورد توجه قرار بگیرد.

مهار گرما در محل از دیگر نکاتی است که موجب جلوگیری از اتلاف انرژی می شود. درزبندی پنجره ها، جلوگیری از باز ماندن درب های ورود و خروج یا خودکار نمودن آن ها، نوع مصالح و عایق های حرارتی ساختمان، محل نصب وسایل گرمازا در راهروی ادارات، نصب شیشه های دوجداره در منازل و ادارات از جمله نکاتی هستند که رعایت آن ها موجب کاهش مصرف انرژی و افزایش بازدهی خواهد شد.

وجود درخت های بلند چهارفصل مانند کاج و سرو روبروی پنجره ها و درب های ورودی ساختمان تا مقدار زیادی موجب جلوگیری از ورود هوای سرد به ساختمان خواهد شد.

سرویسکاری و تنظیم به موقع کلیه وسایل گازسوز موجب جلوگیری از افزایش مصرف آن ها و کاهش خطرات ایمنی می شود.